История

Музеят на бойната дружба 1444 г. „Владислав Варненчик” е открит през 1964 г. в чест на 520-та годишнина от битката при Варна.

На територията му се намират две тракийски могили.

В едната от тях има тракийска гробница от IV-III в. пр. Хр.

В памет на загиналите бойци на 10 ноември 1444 г. в центъра на бойното поле, на мястото, където загива полско-унгарският крал Владислав ІІІ Ягело, наречен посмъртно Варненчик, още по време на робството българите поставят дървени кръстове.

През 1924 г. поставят скромен паметник с надпис: ”VLADISLAUS VARNENSIS. ВЛАДИСЛАВЪ ЯГЕЛОНСКИ ПОЛСКИ И УНГАРСКИ КРАЛЬ ТУК ЗАГИНА НА 10.ХІ.1444г. ЗАЕДНО С ХРИСТИЯНСКОТО РИЦАРСТВО ЗА ВЬРА И ЗА СВОБОДАТА НА БЪЛГАРИЯ”.

През 1935 г. на площ от 30 декара е оформен парк, а в едната тракийска могила на територията на парка е построен символичен мавзолей на краля.

През 1964 г. е издигнат паметник на Янош Хуняди - главнокомандващ армията на крал Владислав, трансилвански войвода, регент на Унгария от 1446 г.