ПАРК-МУЗЕЙ „ВЛАДИСЛАВ ВАРНЕНЧИК“ ПРЕДСТАВЯ ПРОУЧВАНИЯТА НА ХЕРМИН ШКОРПИЛ В ИЗЛОЖБА

На 8 февруари (четвъртък) от 13.00 часа в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. „Владислав Варненчик“ ще бъде открита изложбата „Проучванията на Хермин Шкорпил“. Тя е посветена на 160-ата годишнина от рождението на чешкия изследовател на българските старини. Изложбата е съвместна с Военноморския музей, РИМ – Варна, и Държавен архив – Варна. В нея са включени документи и снимки, свързани с живота и дейността на Хермин Шкорпил. Сред експонатите са личния му компас, дневник, писма и снимки от местата, които са проучвали заедно с брат си Карел – Побитите камъни, Аладжа манастир, релефа и надписите на Мадарския конник, както и ранно-християнската църква в местността Джанавара. За изследователите днес е известен фактът, че братята Шкорпил са проучвали Битката при Варна и са издирвали гроба на Владислав III Ягело. Хермин е първият, правил подводни проучвания във Варненското езеро в търсене на доказателства за загиналите Владиславови войни.