Музейният парк е разположен на площ от около 30 декара и е залесен с уникална средиземноморска и иглолистна растителност.
Планът на парка е изработен от чеха Антон Новак – създател на Морската градина във Варна.
Подбраните растителни видове и тяхното разположение създават изключително красива визия на парка, различна през всеки сезон.
Богатството от над 50 вида дървета и храсти (ливански и атласки кедри, ели, черен бор, туи, кипариси, албиция, японска дюля, японска вишна и др.), превръщат музейния парк в истински оазис в сърцето на един от най-оживените търговски и жилищни райони на град Варна.
В парка отлично се вписват най-старият запазен в България паметник на крал Владислав и неговите рицари, мавзолеят на крал Владислав, построен през 1935 г., паметникът на Янош Хуняди.
В парка се провеждат детски лагер-школи и демонстрации за туристи.
Какво още може да видите в парка?
- Команден пункт на султан Мурад II, обозначен с фрагмент от стара турска чешма, намирала се в центъра на града.
- Символични саркофази на загиналите християни със средновековните гербове на държавите-участнички във Варненската битка – български, унгарски, хърватски, полски, украински, чешки, словашки, влашки и папски.
- Еничарски ров от 1444 г.
- Паметник, построен през 1924 г.
- Музейна сграда, построена през 1964 г., в която са представени постоянната експозиция и временните изложби, организирани от музея.